noimage

İçeriği Paylaş:

Bir Bütün Olarak Cranium

Bir Bütün Olarak Cranium

Craniumu oluşturan kemikler, mandibula hariç aralarında fibröz eklemlerin sutura tipi ile birleşmişlerdir.İnsan cranium’u yuvarlağa yakın bir şekildedir. Bunun 3 temel nedeni vardır:

  1.  Beyin’in büyüklük ve şekli,
  2.  Craniurn’a yapışan kasların etkisi,
  3.  İnsanın iki ayak üzerinde duruşu.

Craniumun yuvarlağa yakın bir şekilde olması insanlara iki önemli avantaj sağlamıştır.

  1. Omurga üzerine oturmuş olan başın, dengesini sağlaması kolaylaşmıştır.
  2. Cranium’un yuvarlaklaşması nedeniyle insanlarda hayvanların aksine splanchnocranium, neurocranium’un altında yer almış, bu ise insanlara öne ve uzaklara bakabilme olanağı sağlamıştır.

Craniurn bütünü, calvaria, basis cranii ve cranium’un dıştan görünüşü başlıkları altında incelenir.a.Calvaria (Kubbe-Tümsek)Başın üstten görünüşü olarak tanımlıyabileceğimiz bu bölüm aslında önde arcus superciliaris  ile arkada protuberantia occipitalis externa’dan geçirilen düzlemin üstünde kalan cranium parçasıdır. Bu şekilde calvaria, önde os frontale’nin squama frontalis’i, ortada os parietale, arkada os occipitaie’nin squama occipitale’si ile yanlarda squama temporalis’ten oluşmuştur.Yetişkin bir kişinin calvaryasında belli başlı şu suturalar görülür;-Sutura sagittalis; orta hat üzerinde iki os parietale’nin birleştiği eklemdir.-Sutura coronalis; os parietale’nin ön kenarı ile os frontale’nin squama frontalis’inin birleştiği eklem olup sağ-sol iki bölümü taç şeklindedir.-Sutura lambdoidea (X seklinde birleşme); iki os parietale’nin arka kenarları ile squama occipitalis’in yan kenarları arasındaki eklemdir.-Sutura sphenofrontalis; ala majör ve squama frontalis arasında oluşmuş eklemdir.

İçeriği Paylaş:
İlginizi Çekebilir
Yorum Yapılmamış

Henüz Hiç Yorum Yapılmadı..

Yorum Yaz

Bir Bütün Olarak Cranium

Anatomi

16/08/2016 | Yorum Yok | 30 | kucukakarsu