noimage

İçeriği Paylaş:

Bitcoine Yeni Başlayacaklar İçin Tavsiyeler

BİTCOİN’E YENİ BAŞLAYAN YADA BAŞLAYACAK ARKADAŞLAR İÇİN TAVSİYELER

1-)Öncelikle bitcoin ve diğer kripto paraların ne olduklarını anlamak için YouTube’ ta alp ışık ve mehmet hamdi bol’un videolarını izlemenizi tavsiye ederim.
2-)Bitcoin yada diğer kripto paralar borsa dediğimiz internet sitelerinden alınıyor ve satılıyor. Ülkemiz de BTCTurk, Paribu, Koinim ve Koineks siteleri, üye olup alım satım yapabileceğiniz siteler. Bu sitelere üye olduktan sonra hesabınızı onaylamanız için sizden istedikleri evrakları yükledikten sonra hesabınız onaylanacak ve belirlenen limitler ölçüsünde para yollayıp çekebileceksiniz. İlk defa para yollayacak arkadaşların para hesaplarına 24 saat sonra geçecek. Daha sonraki yollamalarınız en geç 1 saat içinde hesabınız da oluyor.
3-) paranız hesabınıza geçti ve artık istediğiniz dijital paraya yatırım yapabilirsiniz. Borsalar alıcı ve satıcıları bir araya getiren sitelerdir. Bekleyen alım ve satış emirlerini göreceksiniz. Sizde hangi fiyattan kaç tane almak istiyorsanız emrinizi yazıp alabilirsiniz. Alım yaparken örneğin 1000 lira birim fiyattan 1 adet X koini almak istediğiniz de site komisyonu ve kdv dahil 1006-1008 lira bir rakam ödeyeceksiniz bu komisyon bedeli sizin aylık işlem hacminiz arttıkça azalacak. Satarken de 1000 lira birim fiyattan 1 X koin satmak istediğiniz de hesabınıza 992-994 lira gibi bir rakam geçecek. Yani 5-10 lira kar ile satmaya çalışayım dersen komisyon ödemeleriyle kendinize gol atmış olursunuz. Her sitenin komisyon oranı farklıdır inceleyerek kafanıza yatan hangisiyse o siteden işlem yaparsınız.
4-)Ülkemiz de Btc, Eth, Ltc, Dodge coin ve Dash şuan da satılan koinlerdir. Paranızı yatırdınız, borsadan istediğinizi aldınız. Şimdi yapacağınız şey; sabit yatırımcı mısınız? Yani; ben bunu aldım 3-4 ay veya 1 sene bekleyeceğim sonra satacağım mı diyorsunuz? Yoksa direk borsada yükselince satacağım düşünce tekrar alacağım sıcak para kazanmaya çalışacağım mı diyorsunuz? Buna karar verin. Eğer uzun dönem yatırımcıysanız pc veya telefonunuza cüzdan denilen uygulamalardan seçtiğiniz birini indireceksiniz paranızı oraya yollayacaksınız satmak istediğiniz zaman ise tekrardan cüzdandan borsaya yollayıp koininizi bozacaksınız. Borsada al-sat yapmak istiyorsunuz ülkemiz borsaların da sadece 5 tane koin mevcut. Ama siz diğer alt koinlere yatırım yapmak istiyorsunuz. O zaman ise Bitfinex, Bittrex, Binance, Yobit gibi sitelerden hesap açmanız gerekiyor. Belirlediğiniz yabancı borsada hesap açtıktan sonra ülkemizdeki borsalardan aldığınız koini o hesaplara aktarıp oradan onu diğer koinlerle change edip yatırım yapabilirsiniz. Ancak bazı borsaların direk borsadan borsaya aktarımlar da sıkıntı yaşadığı şikayetler arasında. Siz işinizi garantiye almak için koininizi önce cüzdana oradan istediğiniz borsaya yollayabilirsiniz. Yabancı borsalarla ilgili yaşayabileceğin en büyük sıkıntı dil problemi olabilir. Hesapla ilgili yaşayacağınız bir sıkıntı da mail atmanız gerekecek ve de ingilizce bilmiyorsanız google translate ile bu işi çözerim diyorsanız işlerin sizin için biraz uzayacağını bilin.
5-)Yatırım yaptınız,para da kazandınız, paranızı çekmek istiyorsunuz; paranız cüzdanda ya da diğer yabancı borsalardaysa ülkemizdeki borsalardan birine aktarıyorsunuz. Satış emri girip koininizi satıyorsunuz. Daha sonra para çekme kısmından parayı çekmek istediğiniz bankayı belirleyip paranıza kavuşuyorsunuz. Para çekerken yada yollarken dikkat etmeniz gereken en önemli şey banka hesabı kesinlikle sizin adınıza olacak!!! BTCTurk için konuşacak olursak para çekme onayı site tarafından 20 dakikada veriliyor. 20 dakika sonra da para banka hesabınıza geçiyor. Yani paranız 40 dakika sonra hesabınızda(tabi hafta içi ve mesai saatleri içindeyse.)

ÖNEMLİ NOTLAR; “paranızı cüzdana koymadan borsada yani sitede bırakmanız borsa batmadığı sürece 🙂 risk taşımıyor. Çünkü borsaya girerken çift güvenlik kontrolü para yollayıp çekerken mail onayı olduğu için internetteki paranızın çalınması için hem mail hesaplarınızın hem de cep telefonunuzun çalınması gerekiyor.” Cüzdan olarak Btc ve Eth yatırımcıları direk Blockchain cüzdanı kullanabilirler. Alt koin yatırımcıları içinse exodus ve jaxx cüzdanları öneriyorum. Siz de araştırıp farklı bir cüzdan bulabilirsiniz. Ama kullandığınız cüzdanın offline cüzdan olmasında yarar var. “Başka koin almak istiyorsunuz ama yabancı borsalarda işlem yapmaya çekiniyorsunuz. Yine bu jaxx ve exodus cüzdanının içindeki exchange programı sayesinde diğer alt koinleri belli bir komisyon ödeyerek alabilirsiniz. Para kazanmak istiyorsanız alacağınız koin en az %15 artış göstermeli ki yaptığınız değişimden para kazanın. Çünkü alım ve satımda %2-3 gibi değişen komisyon ödeyeceksiniz.

SON TAVSİYEM; önce hesabınıza 1000-2000 gibi bir para yollayın hesabınız aktifleşsin, birşeyler alın cüzdana yollayın, kendi içinde change edin, para kazanın, para kaybedin, geri çekmeyi deneyin. Bütün bu pratiği deneyimledikten sonra esas yatırım yapmayı düşündüğünüz tutara çıkın. Üst tutara çıktığınız da sergilemeniz gereken en önemli şey sabır ve soğuk kanlı olmak. Bütün koinleri inceleyin özellikle ilk 10 içindeki koinleri. Çok ciddi ani düşüşler gösterebilirler. Ne zaman sabrınızı ve soğukkanlılığınızı kaybederseniz o zaman para kaybedersiniz. Bitcoinin, Ethereumun, Litecoinin sene içindeki iniş çıkışlarını inceleyin belki 1 ayda belki 1 hafta yine zararlarını telafi ederek yollarına devam ettiklerini göreceksiniz. Hiç bir koinle gönül bağı kurmayın 😀 sadece kendinize kar oranı belirleyin ve oran geldiğin de çıkın. Eğer dur daha bekleyeyim daha da artacak diye düşünmeye başladığınız anda kaybedeceksiniz 😀 tecrübe ile sabit bu işin uzmanı yada üstadı değilim sadece kısa dönemde tecrübe edindiğim bilgileri yeni başlayan ve başlamayı düşünen arkadaşlarla paylaşmak istedim.
Umarım yararı olur.
Saygılar

Yazı Ercan Baran’a aittir

İçeriği Paylaş:
İlginizi Çekebilir
Yorum Yapılmamış

Henüz Hiç Yorum Yapılmadı..

Yorum Yaz

Bitcoine Yeni Başlayacaklar İçin Tavsiyeler

GENEL

10/12/2017 | Yorum Yok | 135 | Mustafa Küçükakarsu