İçeriği Paylaş:

Kodlar ile Site Bağlantı Hızı Arttırma

Bu yazımızda site sahiplerinin en büyük sorunlarından birisi olan web sitelerin hızlarının düşük olması yani yavaş olmasına değineceğiz. Site hızı, SEO konusunda ilk çalışmaya başlanılan alanlardan ilk sıralarda yer almaktadır. Site hızı ölçümü, sık sık yapılmalı ve hız düştüğünde gerekli çalışmalar yapılmalıdır. Bağlantı hızı, sitenize giren ziyaretçiler için çok önemlidir. Çünkü Google verilerine göre, kullanıcıların %63’ü, 3 saniyeden uzun süre açılmayan web sitelerinden çıkmaktadır. Yani ziyaretçi siteye daha girmeden siteden çıkmaktadır. Bu da SEO için önemli bir diğer parametre olan “hemen çıkma oranını” arttıracaktır. Google’ın kullanıcı deneyimini çok ön planda tuttuğu için, biz web site yöneticileri de bağlantı hızına dikkat etmeliyiz.Site hızını etkileyen pek çok faktör vardır. Bunlar sitede kullanılan CSS dosyaları, JavaScript dosyaları, optimize edilmeyen görseller, sunucu kalitesi gibi parametrelerdir. Bir çok faktör site hızını yavaşlattığı için sık sık site hızı ölçümü yapıp problemli kısımları onarmalıyız. SEO’yu bir savaşçı olarak düşünürsek “site hızı” savaşçının kılıç tutan koludur. O kolda ufak bir yorulma-yıpranma savaşçıyı zedeler, yani sitemizi zedeler.Site hızı ölçümü ve bağlantı hızınızı öğrenmek için buraya tıklayabilirsiniz.Eğer site hızını arttırmak için fazla vaktiniz yok ise veya gerekli PHP, JS gibi programlama dilleri bilginiz yoksa sitenizin hızını arttıracak kısa yöntemi söyleyelim. Aklınızda “site hızı nasıl arttırılır” sorusunu duyar gibiyim. Şunu belirtmeliyim ki; bu göstereceğim yöntem Linux tabanlı sunucularda bulunan siteler için geçerlidir. .htaccess dosyasına kodlar ekleyerek site hızını arttıralım.Sitenizin dosyalarına Filezilla vb programlar ile veya Plesk panelden dosya yönetimine ulaşmalıyız. Sonrasında var olan .htaccess dosyasını açalım. Var olan kodlara ek olarak aşağıdaki kodları ekleyeniz :

 # YIL Header set Cache-Control "max-age=29030400" # HAFTA Header set Cache-Control "max-age=604800" # 45 DAKIKA Header set Cache-Control "max-age=2700"

 Eğer yukarıda ki kodlar işe yaramaz veya hata verirse, bu kodları silip sonra bir süre bekledikten sonra aşağıdaki kodları yapıştırarak tekrar deneyiniz.

  # Expires GENEL OLARAK 3 GUNExpiresActive OnExpiresDefault A259200 # AY ExpiresDefault A2419200 Header append Cache-Control "public" # 2 SAAT ExpiresDefault A7200 Header append Cache-Control "private, must-revalidate" # ARABELLEK YOK ExpiresDefault A0 Header set Cache-Control "no-store, no-cache, must-revalidate, max-age=0" Header set Pragma "no-cache"

 Eğer yukarıdaki iki kod da site hızını arttırma konusunda faydalı olamamışsa tekrar silip bir süre sonra aşağıdaki kodları deneyiniz.

  # 3 AY Header set Cache-Control "max-age=7257600" # 1 HAFTA Header set Cache-Control "max-age=604800" # 10 DAKIKA Header set Cache-Control "max-age=600" # YOK Header unset Cache-Control Header unset Expires Header unset Last-Modified FileETag None Header unset Pragma

Böylece web sitemizi hızlandırma konusunda ilk adımımızı atmış olduk. Ama şunu unutmayın ki sunucu kaynaklı sorunlar var ise bu kodlar sitenin hızını fazla arttırmayacaktır. Ayrıca resimlerin optimize edilmesi de bağlantı hızını arttıracaktır. İşlemleri yapmadan önce site hızı ölçümü yapmayı unutmayınız 🙂Site hızı arttırma yöntemi uygulanmadan önceki bağlantı hızı:Site Hızı arttırma yöntemlerinden birisi olan .htaccess yöntemi Site hızı arttırma yöntemi uygulandıktan sonraki sitenin hız durumu : 

İçeriği Paylaş:
İlginizi Çekebilir
Yorum Yapılmamış

Henüz Hiç Yorum Yapılmadı..

Yorum Yaz

Kodlar ile Site Bağlantı Hızı Arttırma

GENEL

9/12/2016 | Yorum Yok | 56 | Mustafa Küçükakarsu