moving-average-hareketli-ortalama-nedir-nasil-hesaplanir

İçeriği Paylaş:

MAV (MA, Moving Avarage) – Hareketli Ortalama

Hareketli Ortalama Yöntemi

Arkadaşlar, yazıların çok uzun olmaması için, her paylaşımda bir konuya değinmek daha uygun diye düşündüm. Bugünün konusu MAV (veya MA , Moving Avarage – Hareketli Ortalama). 

Genel itibariyle, MA (yada MAV) denildiği zaman akla gelen Hareketli Ortalama şekli SMA dır, yani Simple Moving Avarage – Basit Hareketli Ortalama. (Diğer MA lar, EMA (Exponential Moving Avarage), WMA (Weighted Moving Avarage) ama paylaşımı basit tutmak adına bunlara değinmeyeceğim)

Peki nedir bu SMA? Parametre olarak vermiş olduğunuz sayı kadar geçmiş dönemin ortalamarından oluşan çizgi tipi bir grafikdir. Misal; 1 saatlik BTC grafiğine baktığınızda, eğer grafiğe 20 MAV göstergesi eklerseniz, bunun anlamı; her seferinde bir önceki 20 saatin kapanış değerlerinin alınıp 20 ye bölünmesinden oluşan ve ortalama değerleri gösteren grafiği görmüş olursunuz. (Bu arada isterseniz grafiği kapanış değil, en yüksek, en düşük veya açılış değerlerinden de üretebilirsiniz ama genel olarak kullanılan kapanış değeridir)

Daha basit bir şekilde anlaşılabilmesi için, Excel de sallama değerlerden oluşan ufak bir tablo hazırladım. Resimde görebilirsiniz.

hareketli-ortalama-hesaplanmasi-ornegi

Resmin incelemesi şu şekilde;
– Diyelim XXX adında coin 15 gün önce piyasaya girdi ve günü 100 sat la kapadı. 2. gün 110, 3. gün 120, vs. Günlük değerlerden oluşan bu grafiğe 5 MAV eklerseniz, göreceğiniz ilk değer 5. günden itibaren olacaktır. Çünkü 5. günde, MAV 5 i hesaplayacak kadar geçmişe yönelik veri oluşmuştur. Aynı şekilde 10 MAV eklerseniz grafiğe, göreceğiniz ilk değer 10. günden itibaren başlayacaktır. Resme baktığınızda zaten, MA nın nasıl hesaplandığını ve grafikte nasıl gözüktüğünü görebilirsiniz.

Peki MA değerleri neden önemlidir? 
Bir şeyin geçmişe yönelik değerlerinin ortalamasından oluştuğu için, alım satım yaptığınız o ürünle ilgili, size bazı kritik seviyeleri göstermesi bakımından önemlidir. MA değeri arttıkça, o seviyenin gücü daha fazladır. Örneğin, herhangi bir saatlik grafiğe baktığınızda , grafik üstüne 10 MAV ve 100 MAV göstergelerini koyarsanız, 10 MAV değeri sizin için sadece son 10 saatin verisinden oluştuğundan, sadece fiyatın son zamanlardaki değeriyle alakalı bir bilgi verir. Fakat 1 saatlik grafikteki 100 MAV değeri, yaklaşık son 4 günün (24*4 = 96) saatlik verilerinden oluştuğu için daha güçlü seviyeleri görmenizi sağlar. Bu nedenle hareketli ortalama maliyet yöntemi oldukça önemlidir.

Genel olarak; 9, 20, 50, 100, 200 MAV bir çok insanın grafiğinde sabit olarak bulunan göstergelerdir. 9 ve 20 kısa vadede trendi görmek için, 100 ve sonrası ise uzun vadeli trendi görmek için iyi bir bakış açısı sağlar.

Bu arada sorulan sorulardan yola çıkarak; Ben intraday trader olarak genel olarak 15m (15 dakikalık) grafik takip ediyorum.
Eğer bir coin e yatırım yapacaksam, 1 ve 4 saatlik grafikleride inceleyip, daha sonra coinin sitesindeki projeyi inceleyip öyle yatırım yapıyorum.

moving-average-hareketli-ortalama-nedir-nasil-hesaplanir

Bu yazımızda moving average, moving average nedir ve nasıl hesaplanır, hareketli ortalama nedir ve nasıl hesaplanır konularına değinilmiş oldu. Umarım faydalı olmuştur.

Kaynak : Emrah Zengin

İçeriği Paylaş:
İlginizi Çekebilir
Yorum Yapılmamış

Henüz Hiç Yorum Yapılmadı..

Yorum Yaz

MAV (MA, Moving Avarage) – Hareketli Ortalama

Kripto

31/12/2017 | Yorum Yok | 243 | Mustafa Küçükakarsu