is-nasıl-bulunur-kolay-is-bulma

İçeriği Paylaş:

Nasıl İş Bulurum?

Nasıl İş Bulurum?

Günümüzde genci yaşlısı bir çok insan geçim derdi yaşıyor. Bu sorunun üstesinden gelmek için ise iş bulmak zorunda kalıyor. Fakat işsizlik oranları arttıkça iş sahibi olmakta bir hayli güçleşiyor. İşte tam bu noktada insanların akıllarında nasıl iş bulurum sorusu canlanıyor. Kolay iş bulmak hiç de o kadar zor değil. İş bulmak için artık yapılacak tek şey var. O da artık bu blog yazı serimi takip etmeniz ve gerekli notları almanız. Şimdi dikkatle okuyalım ve kendimizden emin olarak iş aramaya başlayalım. Öncelikle yapmamız gerekenler sırasıyla şunlar;

is-nasıl-bulunur-kolay-is-bulma

1- Çevrenize Haber Verin : İş aradığınız ilk olarak herkese duyurmalısınız. Aile bireyleri, arkadaşlar, uzak ve yakın akrabalar, üye olduğunuz kulüp ve cemiyetlerden tanıdıklarınız, mezun temsilcileri … Mümkün olduğu kadar çok insanla irtibata geçin. Ne tür bir iş aradığınızı detaylıca anlatmakla kalmayın bildiklerini sizinle paylaşmalarını da rica edin.

2- Uygun İşi Aramak: İlk önce hangi işi yaparak mutlu olacağınıza karar verin. İşinize ne kadar zaman ve enerji ayırmaya gönüllüsünüz, kazanmak istediğiniz en düşük maaş nedir, size en uygunu küçük bir aile işletmesi mi, uluslararasu bir dev mi? Düşünün ve kararınızı verin.

3- Özgeçmişiniz (CV’niz) İş Kazandıran Olsun: Elbette CV’siz iş bulamazsınız. Eğer neleri kapsaması gerektiğini bilmiyorsanız, internette örnek CV’lerden yararlanabilirsiniz. Ayrıca teknoloji çağında yaşadığımız için CV’mizi bilgisayar ortamında hazırlayıp, saklamalıyız.

4- İnternetten Başvuru: İnternette iş ilanların altında “Şimdi Başvur” ibaresini göreceksiniz. Bu bağlantıya tıkladığınızda hangi özgeçmişinizi göndermek istediğinizi, varsa hangi ön yazıyı eklemek istediğiniz sorulacak. İş verenler ise özgeçmişinizi ve ön yazınızı değerlendirecek ve sizi değerlendirmeye alacaklardır. Bu değerlendirmek sonucunda ön elemeyi geçen bireyler ile mülakat yapacaklardır.

5- İlk Görüşmeye Hazırlık: Gereken hazırlıkları yapıp kendinize güvenirseniz başarılı bir sunum ve sizi çok terletmeyecek bir mülakatın temellerini atmış olursunuz. Genellikle biri diğerine sıkıca bağlıdır. Bu yüzden mülakatlarda sıkça sorulan soruları detaylıca cevaplayarak çalışmanız gerekiyor. Çoğu zaman gördükleri sadece CV’niz ve ön yazınız. Mülakatçınıza çok kısa bir süre zarfında vereceğiniz en iyi izlenimi vermelisiniz. Gitmeden mülakata gideceğiniz firma hakkında ön bilgi ediniz. Ne iş istediğinize emin olun.

Böylece bu yazımızda iş nasıl bulunur ve kolay iş bulma konularına değinmiş olduk. Umarım faydalı olmuştur.

İçeriği Paylaş:
İlginizi Çekebilir
Yorum Yapılmamış

Henüz Hiç Yorum Yapılmadı..

Yorum Yaz

Nasıl İş Bulurum?

Diğer

15/06/2017 | Yorum Yok | 66 | Mustafa Küçükakarsu