noimage

İçeriği Paylaş:

Ns-2 simülatörünün kurulumu

Ns-2 simülatörünün kurulumu

Ns-2 ücretsiz elde edilebilen bir simülasyon aracıdır.  Linux, Windows ve Mac sistemleri de dahil olmak üzere çeşitli platformlarda çalışır. Kullanıcılar genellikle Ns-2 simülatörünü Linux ortamında kullanmaktadır. Ns-2 kaynak kodları             “all-in-one” ve bileşenler olarak ikiye ayrılmaktadır. All-in-one ile tüm bileşenler kullanıcının hizmetine sunulurken bileşenler ile kullanıcılar yalnızca ihtiyaç duyduğu kısımları sisteme yüklerler. Genellikle yeni kullanıcılar “all-in-one” bileşenlerini kullanmaktadır. Bu bileşenler “install” komutu ile sistemin yüklenmesini “make” komutu ile de simülatörün kullanıcıya hazır hale gelmesini sağlar.Mevcut all-in-one aşağıdaki ana aşağıdaki bileşenlerden oluşur:

 1. NS release 2.29,
 2. Tcl/Tk release 8.4.11,
 3. OTcl release 1.11 ve
 4. TclCL 17.

İsteğe bağlı bileşenler aşağıdaki gibidir:

 1. NAM 1.11,
 2. Zlib 1.2.3,
 3. Xgraph 12.1

Bileşen bazlı yaklaşımın fikri, yukarıda parçaları tek tek elde ederek yüklenmesidir. Bu seçenek, zaman ve bellek alanı indirme konusunda önemli miktarda tasarruf sağlamaktadır. Bu durum yeni başlayanlar için biraz sıkıntı olabilmektedir.Lunix tabanlı işletim sistemlerinde Ns-2 yüklenmesi aşağıdaki komutlarla sırayla gerçekleştirilmektedir.

 1. “ns-allinone-2.29.tar.gz” dosyasının Ns-2 web sitesinden indirilmesi. isi.edu/nsnam/dist
 2. “ns-allinone-2.29.tar.gz” dosyasını ana dizine kopyalanıp tar dosyasından çıkarılması. Yeni bir “ns-allinone-2.29” dosyasının oluşturulur.
 3. “ns-allinone-2.29” dosyasındayken “./install” komutunun çalıştırılması.
 4. Terminalde “gedit~/.bash” komutu çalıştırılarak gelen dosyanın aşağıdaki gibi güncellenmelidir.

NS_HOME=/home/Owner/ns-allinone-2.29     PATH=$NS_HOME/tcl8.4.11/unix:$NS_HOME/tk8.4.11/unix:$NS_HOME/bin:$PATH                   LD_LIBRARY_PATH=$NS_HOME/tcl8.4.11/unix:$NS_HOME/tk8.4.11/unix:$NS_HOME/otcl-1.11:$NS_HOME/lib:$LD_LIBRARY_PATHexport TCL_LIBRARY=$NS_HOME/tcl8.4.11/library

 1. “./validate” komutu ile sistemin test edilmesi.
 2. “ns” yazılarak ekranda % sembolünün görünmesi.

Windows tabanlı sistemlerde Ns-2 yüklenmesi için VirtualBox platformu  windows işletim sisteminin bulunduğu sisteme yüklenip Lünix işletim sistemi bu platformun içine yüklenir. Daha sonra yukarıdaki Lünix işletim sistemi içinde yapılan işlemler sırayla gerçekleştirilir.VirtualBox platformundan başka Cygwin  platformu da araştırmacılar tarafından sıklıkla kullanılmaktadır. Cygwin Ns-2 simülatörünü çalıştırmak için gerekli tüm paketleri yüklemez.  Bunda dolayı Tablo 2’deki paketlerin Ns-2 simülatörüne eklenmesi gerekmektedir.Tablo 2 Ns-2 simülatörünü çalıştırmak için gereken ek cygwin paketleri.

İçeriği Paylaş:
İlginizi Çekebilir
Yorum Yapılmamış

Henüz Hiç Yorum Yapılmadı..

Yorum Yaz

Ns-2 simülatörünün kurulumu

Bilgisayar Ağları

5/07/2016 | Yorum Yok | 47 | Mustafa Küçükakarsu