oyun-unity-sohbet-etme

İçeriği Paylaş:

Oyun Nedir? İşleyişi Nasıldır?

Oyun Nedir? İşleyişi Nasıldır?

Oyun ekipmanlarınızı (asset) hazırladınız. Karşınızda oyun objelerinizi (GameObject) gösteren pencere bulunuyor. Bu GameObject’lerin etrafta gezinmesini, dinlemesini, konuşmasını, bir objeyi alıp kaldırmasını, kötü adamları vurmasını veya hayalinizdeki herhangi bir şeyi yapmasını istiyorsunuz. Ne bahtsızlık ki tüm bu GameObject’ler tamamen akılsızdırlar, tüm bu eşyalarla ne yapacaklarını bilemezler.
Tam burada devreye scriptleme girer. “Ama ben programlama bilmiyorum” diyebilirsiniz. Pekâlâ, aslında hepiniz programlama biliyorsunuz. Bunu her gün yapıyorsunuz ancak buna programlama, ya da scripting demiyorsunuz. Her gün boş boş oturuyor musunuz yoksa insanlarla etkileşime geçiyor, evcil hayvanları seviyor, başkalarıyla konuşuyor, tuvalete gidiyor musunuz?

 

Adım 1

Hadi egzersiz yapalım:
Bir koltukta oturmuş, arkadaşınızla sohbet ettiğinizi düşünün.

oyun-unity-sohbet-etme

 

Adım 2

Ardından telefonunuz çalıyor. Siz “Afedersin” diyorsunuz ve telefona bakıyorsunuz.

oyun-unity-telefon-calma

 

Adım 3

Telefonla konuşmanızı yapıyor ve ardından arkadaşınızla sohbetinize devam ediyorsunuz.

oyun-unity-sohbet-etme

 

Şimdi düşünün
Hiç hayatınızda bu veya buna benzer bir şey yaşadınız mı? Bunu yapmak zor muydu? Bahse girerim telefonu konuşmanızın yarısında alıp cevaplamak sırasında bunun farkında bile değildiniz.
Basitçe bu eylemleri yaptınız sadece, ve tahmin edin noldu? Bu yaptığınız şeyler de scriptlerin GameObject’lere yaptıklarıyla tamamen aynıdır.
Hadi bunu biraz daha açıklığa kavuşturalım:

Adım 1
Az önceki olayda siz bir objeydiniz, bir kişi, bir GameObject; ve içinde bulunduğunuz oyunun adı da hayat’tı. Siz “sohbet” scriptinizi uygularken çalan telefon sizin “sohbet” scriptinizi böldü (interrupt).

Adım 2
Sizden başka bir fonksiyonu (function) yapmanız istendi (call) – telefonla konuşmak. Ve şimdi siz de “telefonla konuşmak” scriptini uyguluyorsunuz.

Adım 3
Telefonla işiniz bittiğinde, “sohbet” scriptinize geri döndünüz (return). NOT: Kırmızılar içindeki kelimelere dikkat edin. Bu kelimeler scriptlerde kullandığınız başlıca kelimelerle neredeyse tamamen aynıdır. Zaten bildiğiniz, anladığınız, hayatınızda uyguladığınız kelimeler.

 

Script Fobisi:

Şimdi size soruyorum, az önceki işlem ne kadar zordu? Bunları yapamayacağınızı mı düşündünüz? Ya da hiç bir foruma gidip de biriyle nasıl sohbet edileceğini, sohbetin yarısında telefon çalarsa nasıl davranacağınızı sordunuz mu?
Script Fobisi: Talimat verememe korkusu (Bu terimi ben uydurdum)
Sizde olan şey de bu mu? Birkaç tane birbiriyle tutarlı davranış biçimini yazamama korkusu mu?
Asıl nokta, aslında tüm hayatınızı scriptliyorsunuz, sadece bir şeyi yapmadan önce aşama aşama olarak bir kağıda yazmıyorsunuz. Eğer isteseniz yazabilirsiniz de, ancak bu çok zaman alırdı ve niye böyle bir şey yapalım ki?! Ancak artık yapmalısınız. Hayır, kendi hayatınızdaki olayları değil; hayal gücünüzün derinliklerinde yaşayan kendi dünyanızdaki cisimlerin davranışlarını yazacaksınız

İçeriği Paylaş:
İlginizi Çekebilir
Yorum Yapılmamış

Henüz Hiç Yorum Yapılmadı..

Yorum Yaz

Oyun Nedir? İşleyişi Nasıldır?

UNITY

9/06/2018 | Yorum Yok | 0 | Mustafa Küçükakarsu