Python dili nedir sorusunun kısa bir cevabı

İçeriği Paylaş:

Python Dili Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Python Nasıl Bir Dildir?

Python, üst düzey, yorumlanmış, etkileşimli ve nesne yönelimli bir programlama dilidir. Python oldukça okunabilir olacak şekilde tasarlanmıştır. Diğer diller noktalama işaretini sık sık kullanır. Python noktalama işaretlerini az kullanmakla beraber ingilizce anahtar kelimeleri sık sık kullanır ve diğer dillerden daha az sözdizimsel yapıya sahiptir.

Bu yazımızda python nedir, python dili nedir, python nedir nerelerde kullanılır, python nedir ne işe yarar konularına değineceğiz.

Python yorumlanır: Python, çalışma zamanında yorumlayıcı tarafından işlenir. Programı çalıştırmadan önce derlemenize gerek yoktur. Bu yönüyle PERL ve PHP’ye benzer.

Python İnteraktiftir: Aslında bir Python isteminde oturabilir ve programlarınızı yazmak için direk olarak yorumlayıcı ile etkileşimde bulunabilirsiniz.

Python nesne yönelimli bir dildir: Python nesne yönelimli stil veya nesne içindeki kodu kapsülleyen programlama tekniğini destekler. Kapsülleme nesneye dayalı programlamanın bir terimidir. Daha sonraki derslerimizde bunlara değineceğiz.

Python Yeni Başlayanlar İçin Bir Dil: Python, yeni başlayanlara yönelik programcılar için harika bir dildir ve basit metin işleme, WWW tarayıcılar, oyunlar gibi geniş bir uygulama yelpazesinin geliştirilmesini destekler.

Python Tarihi

 • Python, seksenlerinin sonlarında Guido van Rossum tarafından geliştirilmiş ve doksanlı yılların başında Hollanda’daki Matematik ve Bilgisayar Bilimleri Ulusal Araştırma Enstitüsünde geliştirilmiştir.
 • Python, ABC, Modula-3, C, C ++, Algol-68, SmallTalk ve Unix kabukları ve diğer kodlama dili gibi diğer birçok dilden türetilmiştir.
 • Python telif hakkına sahiptir. Perl gibi Python kaynak kodu artık GNU Genel Kamu Lisansı (GPL) kapsamında bulunmaktadır.
 • Guido van Rossum ilerlemesini yönlendirmede hala hayati bir rol oynamasına rağmen, Python enstitüdeki bir çekirdek geliştirme ekibi tarafından sürdürülüyor.

Python dili nedir sorusunun kısa bir cevabı

Python Özellikleri Nelerdir?

 1. Python öğrenmesi kolay bir dildir: Python’da birkaç anahtar kelime, basit yapı ve açıkça tanımlanmış bir sözdizimi vardır. Bu, öğrencinin dili hızla öğrenmesini sağlar.
 2. Kolay okunur: Python kodu daha net tanımlanmıştır. Böylece kodu yazmayan yazılımcılar Python diliyle yazılan bir programı kolaylıkla anlayabilecektir.
 3. Bakımı kolay: Python’un kaynak kodunun bakımı oldukça kolaydır.
 4. Geniş bir standart kütüphane: Python’un kütüphanesinin büyük kısmı UNIX, Windows ve Macintosh’ta çok taşınabilir ve çapraz platform uyumludur.
 5. Etkileşimli Mod: Python, interaktif test ve kod parçacıklarının hata ayıklamasına izin veren etkileşimli bir modu desteklemektedir.
 6. Taşınabilir: Python çok çeşitli donanım platformlarında çalışabilir ve tüm platformlarda aynı arabirime sahiptir.
 7. Genişletilebilir: Alt düzey modülleri Python yorumlayıcısına ekleyebilirsiniz. Bu modüller, programcıların araçlarını daha verimli olması için eklemelerine veya özelleştirmelerine olanak tanır.
 8. Python – Veritabanları İlişkisi: Python, tüm önemli ticari veritabanlarına arabirimler sağlar.
 9. GUI Programlama: Python, Windows MFC, Macintosh ve Unix’in X Window sistemi gibi birçok sistem çağrısı, kütüphane ve pencere sistemine oluşturulabilen ve taşınabilen GUI uygulamalarını destekler.
 10. Ölçeklenebilir: Python, kabuk betikleme yerine büyük programlar için daha iyi bir yapı ve destek sağlar.

 

Yukarıda bahsedilen özelliklerin yanı sıra, Python’da iyi özelliklere şunları da ekleyebiliriz:

 1. Fonksiyonel ve yapılandırılmış programlama yöntemlerini ve OOP’yi destekler.
 2. Bir betik dili olarak kullanılabilir veya büyük uygulamalar oluşturmak için bayt koduna derlenebilir.
 3. Çok üst düzey dinamik veri türleri sağlar ve dinamik tür denetimini destekler.
 4. C, C ++, COM, ActiveX, CORBA ve Java ile kolayca entegre edilebilir.

 

 

İçeriği Paylaş:
İlginizi Çekebilir
2 Yorum Var
 1. Avatar for Halis Tarih
  Halis Tarih

  Python ders videolarını bir kaç gün izledim zamandan tasaruf etmenizi sağlayacak bir yazılım dili. Diğer dillere göre daha basit. Diğer dillerde satırlar dolusu kod yazıp bir olayı yaptırıyorsunuz ancak python da durum öyle değil 2 satırda olay tamam. Geleceği olan bir programlama yazılım dili ben genç arkadaşlara kesinlikte tavsiye ediyorum öğrenmelerini.

 2. Avatar for Mustafa Küçükakarsu
  Mustafa Küçükakarsu

  Kesinlikle haklısınız. Benim de amacım Python için Türkçe kaynak oluşturmak.

Yorum Yaz

Python Dili Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Python

21/07/2017 | 2 Yorum | 286 | Mustafa Küçükakarsu