İçeriği Paylaş:

Rahat Kod Yazmak İçin 5 Tavsiye

Yazılımcılar veya programlama ile uğraşan kişiler genel olarak kod yazarken uygun ortam ararlar. Kod yazarken yoğun düşüncelere dalmak ve derin araştırmalar yapmak için yazılımcılar kendilerine uygun ortam oluşturmak isterler. Ben de kod yazarken rahat hissettiğim unsurları sıralayacağım. Sonuçta kod bu, ha deyince yazılmıyor 🙂

1- Koyu Arka Planları

Eğer siz de beyaz gibi açık renkli arka planlı IDE veya editör kullanıyorsanız; bu alışkanlığınızı yavaşça değil hemen bırakın. Açık renk arka plan üzerine koyu renkli yazılar ile kod yazmak gözlerinizi daha hızlı yoracaktır. Bu nedenle koyu arka planı seçmeliyiz. Ayrıca koyu seçsek dahi yazılar tek renk olmamalıdır. Farklı renklerde ve kontrastlarda renkler seçilmelidir. Unutmayın, kod yazarken rahatlıktan önce sağlığımızı düşünmeliyiz.

2- Müziksiz Kod Yazılmaz!

Bu kısım her insan için geçerli olmayabilir. Mesela kimisi kafamı toplayamıyorum diye sessiz ortam arar. Ama yazılımcıların çoğu kod yazmaya başlamadan önce müziklerini ayarlar. Yani derleyiciyi açmadan önce media player açılır. Bu bana göre yazılım kitaplarının en başında yazması gereken bir kuraldır 🙂 Çünkü ortaya bir ürün çıkacaksa yani bir şey üretecekseniz; bunu mutlu iken yapmalısınız ki o ürün hem daha çabuk tamamlansın hem de kusursuza yakın olsun. Kesinliği kanıtlanmamış olan müziğin konsantre olmayı arttırdığı yönde araştırmalar da mevcut. Tabi ki müzikli ya da müziksiz olması size kalmış. Yeter ki kodlayın, kodlamayı bırakmayın…

3- Ortamın Işıklandırması

Nasıl rahat olursanız olun, çalıştığınız ortam ne kadar müthiş ise projeler de o kadar mükemmel olur. Şu da bir gerçek ki çoğu yazılımcı gece daha rahat kod yazar. Eğer siz de kodlamayı gece yapacaksanız; bilgisayarın ekran parlaklığı düşük seviyede olmalıdır. Ayrıca ekrana olan uzaklığımızı biraz arttırmalıyız. Kullandığımız yazılı döküman vs var ise bu araçların da aydınlatması iyi olmalıdır. Bunun için bir masa lambası tercih edilebilir. Masanıza ledler kullanarak kendi ışıklandırmanızı da yapabilirsiniz. Böylece daha rahat ve öz güvenli hissedebilirsiniz. Aşağıdaki fotoğrafta ise yemeksepeti firmasının yazılımcı çalışanları için oluşturduğu yazılım yerini görebilirsiniz. Küçük bir oda, içeride sadece bilgisayar var. Yazılımcı, o odaya girerek kendini dış dünyadan tamamen soyutlayabiliyor.

Nasıl rahat kod yazarız?

 

4- Bazen Ortam Değişikliği İyi Gelir

Sürekli evde çalışmaktan sıkılabilirsiniz. Bu sıkılma durumu sizin kodlama performansınızı olumsuz etkileyecektir. Bu sebeple arada ortam değiştirmek size iyi gelecektir. Alın bilgisayarınızı bir kafeye oturun ve kodlamaya devam edin. Çevredeki sesler sizi rahatsız ediyorsa takın kulaklığınızı ve kodlamayı sürdürün. Tabi kulaklığınızdan çıkan sesler, kafedekileri rahatsız etmemelidir. Kafe ortamını sevmiyorsanız; bilgisayarınızla bir parka gidip oturun.

5- Motivasyon Arttırıcı Kişisel Nesneler

Bu kısım size biraz tuhaf gelebilir ama benim için önemli bir etken. Çalışma ortamlarımda bana azim verecek eşyalarım vardır. Bunlar bir fotoğraf olabilir, bir oyuncak olabilir. Bazen o eşyaya bakarak konuşmanız, düşüncelere dalmanız size güç verecektir. Bence denemelisiniz.

İçeriği Paylaş:
İlginizi Çekebilir
Yorum Yapılmamış

Henüz Hiç Yorum Yapılmadı..

Yorum Yaz

Rahat Kod Yazmak İçin 5 Tavsiye

GENEL

16/03/2017 | Yorum Yok | 78 | Mustafa Küçükakarsu