Babahan Konakları Nasıldır

İçeriği Paylaş:

Safranbolu’nun Göz Bebeği: Babahan Konakları

Babahan Konakları, Safranbolu’nun tarihi kokusu ile iç içe geçmiş, aile sıcaklığını bulabileceğiniz konaklama, restaurant ve kafe için aranılıp da bulunamayan şirin bir yerdir. Belki aranızda Safranbolu’yu bilmeyenler olabilir. Safranbolu ve UNESCO tarafınca korunma altına alınmış meşhur Safranbolu Evleri hakkında bilgi edinmek için sağdaki kırmızı yazıya tıklayabilirsiniz: Safranbolu

Babahan Konakları çok genç bir işletme olmasına rağmen, konak sahiplerinin ve çalışanlarının içten sıcaklığı sizi çok rahatlatıyor. İlk göründüğünde yaşanılan önyargılarınızı, kapının eşiğinden geçtiğiniz zaman dışarıda bırakıyorsunuz. Nerede ne zaman olursa olsun güler yüzle sizinle ilgileniyor.

Babahan Konakları’nın tarihçesini biraz araştırdığımda şaşırtıcı bilgiler edindim. Babahan Konakları’na 2013 yılından itibaren restorasyon yapılmasına rağmen konakların tarihi 1800 yıllara kadar uzanıyor.  Türkiye-Yunanistan nüfus mübadelesinden önce Safranbolu’da Rum nüfusu bir hayli fazlaymış. Babahan Konakları da aslında Rum’lardan kalma iki tane konaktan oluşuyor. Hatta bazı rivayetlere göre Rum’ların sağlık ocağı olarak da kullanıldığı söyleniyor. Nüfus mübadelesinden sonra Türk’ler, Babahan Konakları’nı kendi kültürlerine göre değiştirmişler. 2013 yılına kadar çok nadir kullanılan Babahan Konakları, 2013 yılında baştan restore edilmiştir.

Safranbolu evleri, tarihi dokusu sayesinde 1994 yılından itibaren UNESCO’nun koruması altında bulunmaktadır. Bu nedenle restore edilen tüm Safranbolu Evleri, eski haline sadık kalınarak restore edilmiştir. En basit şekilde örnek vermek gerekirse; merdiven korkuluklarının sayısı dahi eski halindeki ile aynı olmak zorundadır. Bu sayede Safranbolu evleri yüzyıllardır korunabilmektedir. Babahan Konakları da bu koruma kurallarına sadık kalarak restore edilmiştir.

Büyük şehirlerin gürültüsünden, trafiğinden, kötü havasından ve nice olumsuz koşullardan sıkılıp, bir kaç gün de olsa kafa dinlemek isteyenlerin yeni uğrak noktası haline gelen Babahan Konakları, konaklamanın yanı sıra misafirlerine yöresel yemekler ve yöresel kahvaltılar da sunuyor. Ahşap ve tarih kokusu eşliğinde köy kahvaltısı ile güne uyanıyorsunuz. Akşam yemeği olarak da Safranbolu’nun meşhur yemeklerinden perohi, etli yaprak dolması, baklava ve nice yemeği tadabiliyorsunuz. Fiyatlar ise Safranbolu’ya göre ortalama hatta bir tık uygun denilebilir.

Babahan Konakları nerede diye soracak olursanız size açık adresi ve irtibat numaralarını aşağıda veriyorum.

Adres: Babasultan Mahallesi Şerbetçi Sokak No:3 Safranbolu/KARABÜK – 0370 712 3 444 – 0543 712 3 445 – babahankonaklari78@gmail.com

Adresi daha anlaşılır kılmak için şöyle tarif edebilirim: Eski Çarşı’dan Hıdırlık’a çıkan yokuşun başında Türk Bayraklı konak.

Bu yazımda sizlere Babahan Konakları hakkında genel bilgiler,nerede, iletişimi, telefon numarası hakkında bilgiler verdim. Aşağıda ise Babahan Konakları‘nın fotoğraflarını ekliyorum. Umarım beğenilir.

(Kod yazmak için ideal bir yer…)

İçeriği Paylaş:
İlginizi Çekebilir
Yorum Yapılmamış

Henüz Hiç Yorum Yapılmadı..

Yorum Yaz

Safranbolu’nun Göz Bebeği: Babahan Konakları

Safranbolu

26/06/2017 | Yorum Yok | 144 | Mustafa Küçükakarsu