safranbolu-evleri-nerede-konumu-ozellikleri

İçeriği Paylaş:

Tarihi Safranbolu Evleri Nerede ve Özellikleri

Bu yazımızda temel olarak safranbolu evleri nerede, safranbolu evleri konaklama, karabük safranbolu evleri, safranbolu evleri nerede bulunur, safranbolu evleri hangi ilde, safranbolu evleri hangi bölgededir, safranbolu evleri hangi şehirde konularına değinilmiştir. Safranbolu evleri hakkında daha çok bilgi için bu yazımızı ve sağtaki kırmızı yazıya tıklayarak diğer yazımızı okuyabilirsiniz: Safranbolu Evleri

Safranbolu hakkında genel bilgiler için sağdaki mavi yazıya tıklayabilirsiniz: Safranbolu

Safranbolu’nun bilinen en iyi otel/konak/restaurant/kafesi hakkında bilgi edinmek için sağdaki mavi yazıya tıklayabilirsiniz: Babahan Konakları

Safranbolu ilçesi Kuzeybatı Karadeniz Bölgesi’nde Karabük iline bağlı bir ilçedir. Koordinatları 41° kuzey enlemi, 32° doğu boylamıdır. Karadeniz’ den kuş uçuşu 65 km içeridedir. Komşu iller Bartın ve Kastamonu’dur. İlçenin 59 köyü olup bazı komşu köyleri: Bulak, İncekaya, Yörük, Konarı, Akveren, Oğulveren, Hacılarobası, Kılavuzlar’ dır Safranbolu ilçesinin kuzeyi ve batısı dağlarla çevrilidir. Bu dağlar denize ve İç Anadolu Bölgesi’ ne ulaşımı güçleştirir. Kent denizden 400–600 m yükseklikte konumlanmıştır. Bölge Karadeniz ve İç Anadolu iklimi arasında bir geçiş kuşağındadır. Ilımlı- nemli iklim özelliklerinden dolayı şiddetli kışlar ve kurak yazlar görülmez . Şehir merkezi vadi içinde bulunur ve rüzgarlara kapalıdır. Bu nedenle kışın soğuk rüzgarlardan korunmuştur, yazın ise çok sıcak olur.

Safranbolu kuzeyden güneye alçalan az eğimli ve sırasıyla kalkermarn -kalker tabakalarından oluşan bir yaylanın akarsularla yarılması sonucu doğan vadiler içinde ve çevresinde yer alır. Kuzeyden gelen Gümüş Deresi açtığı vadi içinde dar ve derin bir kanyon oluşturmuştur. Kalenin bulunduğu tepe akarsularla aşınmamış ve bir ada gibi yüksek kalmıştır. Kuzeydoğudan gelen Akçasu deresi dar ve derin bir vadiden geçtikten sonra Akçasu Mahallesi’ nde genişler, Cinci Hanının altındaki tünellerden geçer. Burada Akçasu Deresi vadisiyle Gümüş Deresi vadisi birleşerek geniş bir çukur alan oluşturur. Bu alan içinde çarşı ve tabakhane yer alır.

Anadolu’ nun daha çok batı yarısından Balkanlar’ a kadar yayılan bir alanda izleyebildiğimiz ev biçimi Safranbolu’ da da görülür. Evler genellikle üç ya da dört katlıdır. Zemin kat taş olup, arazinin eğimli topografyasına uyarak ana kat olan üst kata temel oluşturur. Üst katlar ahşap çatmalıdır. 1. kat alçak tavanlı az sayıda küçük pencerelidir. 2. kat ise bol pencereli ve çıkmalarla hareketlidir.

safranbolu-evleri-nerede-konumu-ozellikleri

Safranbolu’ da evin sokağa paralel duvarı sokağın doğal çizgisini izler. İslam geleneklerine göre ev içi yaşantısı dışarıya gösterilmez. Bu gelenek sonucu evlerin zemin katlarının taş duvarları penceresiz olarak üst kat tabanına kadar yükselir. Bunun üzerinde ise başka bir düzen gelişir. 1. kat 2. kattan daha alçaktır, pencereleri de daha küçük ve az sayıdadır. Sokağa ve bahçeye çıkmalar yaparak sokak ve manzara ile ilişki kurulur ve odalar genişler. Çıkmalar payandalarla alt katlardan desteklenir. Çıkmalarla hareketlenmiş 2. katı sade bir çatı örter. Geniş saçaklı çatının görevi evi korumak olduğundan biçimi de işlevi kadar yalındır. Çatı az eğimli ve oluklu kiremitlidir. Evin dış duvarlarındaki kapı ve pencerelerinin etrafındaki ahşap pervazları ve kepenkleri koyu renkli boyanmış ahşap, bunlar dışında kalan bölgeler kireç badanalıdır. Tipik bir Safranbolu evi hayat, odalar, eyvan ve servis mekanlarından oluşur.

Hayat: Sokaktan yapıya çift kanatlı büyük bir kapı ile girilir. Kapıların yalın ama evde oturana güven veren bir görünümü vardır. Kapıdan girilen mekana hayat denir. Zemini çoğunlukla toprak olup arasıra bakımı yapılır. Hayattan bir merdivenle üst kata çıkılır. Merdivenin başladığı yere pabuçluk denir.

Odalar: Evin en önemli öğesi odalardır. Üç dört katlı olan yapıların orta kattaki odaları gelinlere, misafirlerin yatmasına ve genel anlamda yatak odası olarak ayrılır. Orta katlarda yön, büyüklük ve düzenleme ile daha iyi ısınması sağlanmış bir kış odası bulunur. Ayrıca erkeğin konuklarını kabul ettiği bir oda vardır. Bu oda ya evin selamlık bölümündedir ya da merdivenden çabuk ulaşılabilen bir yerdedir. Her oda bir yaşam birimi olduğu için odanın gizliliği, korunmuşluğu sağlanmıştır. Odalara geçişin sağlandığı kat boşluğu olan sofadan odaya doğrudan girilmez. Hacme giriş çoğunlukla odanın bir köşesinden olur. Kapı odanın köşesine 35-45 derece açı ile yerleştirilmiştir. Bu açılı köşeye farsa denir. Kapıdan girince karşıya gelen ahşap bir paravan ise odanın birden ve her açıdan görülmesini engeller.

Odalarda sedire oturulmadığı zamanlarda zemin döşemesinin üzerine oturulur. Sözkonusu oturma düzeninden dolayı küçük bir oda bile gereğinden çok sayıda insan alabilir. Kışın yemek yerken yere veya ocağın yanında ocak başı denilen minderlere oturulur. Ocak başında yemek hazırlayan evin hanımı da yere oturur.

Sedirler çoğunlukla pencere önüne yerleştirilir. Genelde odaların iki duvarı pencereli olduğundan bu iki duvarda da boydan boya sedirler bulunur. Sedirin yüksekliği 35-45 cm kadardır. Sedir ölçüleriyle pencere duvar ilişkisi çok iyi kurulmuştur. Sedirde oturan kollarını yastığa dayayıp dışarısını rahatlıkla seyreder.

Ahır: Hayattan bir kapı ile bahçeye çıkılır yine bir başka kapı ile ahıra geçilir. Ahırı tömek denilen pencereler aydınlatır ve havalandırır. Bir mazgal deliğini andıran bu pencereler camsızdır. Sofa ve Eyvanlar: Oda aralarına giren sofa ve eyvanlar, odayı bir yaşama birimi olarak ayırır. Birimlerin ortak alanı olarak da kişilerarası ilişkileri sağlar. Odaları birleştiren ve evin tasarımını etkileyen sofadır. Ayrıca abdestlik-hela, kiler, merdiven yine sofa ile bağlantılıdır. Bunun dışında sofa oturma, yemek yeme, çalışma, uyuma eylemlerini de karşılar. Eyvanlar sofanın oda aralarına giren uzantılarıdır. Sedirleriyle oturma, çalışma ve sohbet alanıdır. Bazen birkaç basamakla sofadan daha yükselir ve yüksek sofa adını alır.

Ayrıca bu yazımızda safranbolu evleri hakkında bilgi, safranbolu evleri hakkında kısa bilgi, safranbolu evleri içi, safranbolu evleri tarihçesi, tarihi safranbolu evleri konularına değinilmiş oldu.

İçeriği Paylaş:
İlginizi Çekebilir
Yorum Yapılmamış

Henüz Hiç Yorum Yapılmadı..

Yorum Yaz

Tarihi Safranbolu Evleri Nerede ve Özellikleri

Safranbolu

25/06/2017 | Yorum Yok | 228 | Mustafa Küçükakarsu