İçeriği Paylaş:

Teknolojinin Asıl Amaçları

Genel olarak, teknoloji maddenin, enerjinin, mekanın veya zamanın problemlerini çözmeye çalışırken başarılıdır. Zihin, iletişim, yetenek vb. Insan sorunlarını çözmeye çalışırken, başarısız olur veya tehlikeli şekilde geri tepir.

Örneğin, Internet büyük bir alan sorunu işledi – anında dünyadaki herhangi biriyle iletişim kurmamıza izin verdi. Bununla birlikte, bize daha iyi iletişim kuramamıştı. Aslında birçok zayıf iletişimciyi aldı ve onlara nefret ve korku yayabilecekleri büyük bir platform verdi. Bu, İnternet’in kötüye gittiğini söylemiyorum, ben şahsen ondan oldukça hoşlanıyorum. Teknolojinin ne tür sorunlarla başedip başarısız olduğunu göstermek için bir örnek veriyorum.

Bu ilkenin faydalı olmasının nedeni, önceden hangi tür yazılım amaçlarının veya başlangıç ​​fikirlerinin başarılı olabileceğini bize önceden bildirmesidir. İnsan sorunlarını teknoloji ile çözmeye odaklanan şirketlerin başarısız olma olasılığı yüksektir. Maddi şeyler açısından ifade edilebilir sorunların çözümüne odaklanan şirketler en azından başarı olasılığına sahiptir.

Bu kurala karşı görünen bazı karşı örnekler olabilir. Örneğin, insanları bağlamak için Facebook’un amacı değil mi? Bu insani bir soruna benziyor ve Facebook çok başarılı. Ancak insanları birbirine bağlamak aslında Facebook’un yaptığı şey değildir. İnsanların iletişim kurabileceği bir ortam sağlar, ancak aslında insan bağlantısı oluşturmaz ya da neden olmaz. Aslında bildiğim insanların çoğu, Facebook’ı çevreleyen rahatsız edici bir bağımlılık duygusu yaşıyor gibi görünüyor – insanlar için onlardan daha değerli olduklarından daha çok zaman harcıyorlar. Bu yüzden, bu problemleri çözmeye odaklandığı yerde, insanların bazı problemlerini (bağlantının özlemi gibi) şiddetlendirdiğini söyleyebilirim. Fakat diğer amaçlara ulaşıyor (geniş iletişimden alan ve zamanı kaldırıyor) mükemmel. Bir kez daha, bu Facebook üzerinde bir saldırı değil, iyi niyetli bir şirket olduğunu düşünüyorum; Bu, teknolojinin yalnızca fiziksel problemleri çözdüğü ilkesini kullanarak amacının hangi yönlerinin başarılı olduğunun nesnel bir analizini yapmak için yapılan bir girişimdir.

Bu ilke, teknolojinin ilerleyişinin “iyi” olup olmadığını açıklığa kavuşturmak için de yararlıdır. Bazen teknolojinin gelişimi konusunda karışık duygular yaşadım-gerçekten daha iyi bir dünya verdim mi yoksa hepimizi köle yapıyor muydu? Makineler mi? Bunun cevabı, teknolojinin doğal olarak iyi ya da kötü olması, ancak insan sorunlarını çözmeye çalıştığı zaman kötülüğe eğilim göstermekte ve maddi evrenin sorunlarını çözmeye odaklandığında iyiye eğilim göstermektedir. Nihayetinde, şu anki medeniyetlerimiz, kamu sağlık sistemleri, merkezi ısıtma, akan su, elektrik ızgaraları ve bu denemeyi yazdığım bilgisayarı içeren bir teknoloji olmadan var olamazdı. Teknoloji aslında varlığımız için gerekli olan hayati bir güçtür, ancak her şeyin cevabı olmadığını hatırlamalıyız – bizi daha iyi insanlar haline getiremeyecek, ancak daha iyi bir dünyada yaşatabilir.

İçeriği Paylaş:
İlginizi Çekebilir
Yorum Yapılmamış

Henüz Hiç Yorum Yapılmadı..

Yorum Yaz

Teknolojinin Asıl Amaçları

GENEL

17/03/2017 | Yorum Yok | 52 | Mustafa Küçükakarsu