unity dersleri, oyun programlama, unity 3d dersleri, unity oyun yapma, oyun yapma, unity ile oyun yapma konularına

İçeriği Paylaş:

Unity Dersleri 1 : Giriş

Bu dersimizde Unity’e giriş yapacağız ve unity dersleri, oyun programlama, unity 3d dersleri, unity oyun yapma, oyun yapma, unity ile oyun yapma konularına değineceğiz.

Başlamadan önce bir uyarı – Bu kullanım kılavuzu özellikle hiçbir programlama bilgisi olmayan ve UNITY kullanmak isteyen kişiler için hazırlanmıştır. Buradan elde edeceğiniz bilgilerle programlamaya ısınıp, bir objeye (GameObject) script (kod) yazarken yaşanan korkuyu yenmeniz amaçlanmıştır.

Unity ile Oyun Yapma

Scripting (Kod yazma), veya bir başka deyişle programlama; özellikle tamamen çaylaklar (noob) için çok basit adımlarla öğrenilecektir. Bir obje için muazzam kodların nasıl oluştuğuyla ilgili korkunuzu yeneceksiniz. Aslında UnityScript’in temellerini kavramak oldukça kolaydır. Bizler scriptlerde uyguladığımız işlemleri aslında gerçek hayatımızda da her zaman yapıyoruz.

Programlamayla ilgili gerçekten çok detaylı kitaplar, kılavuzlar, eğitim dosyaları mevcuttur. Ayrıca Unity için pek çok video ders de bulunmaktadır. Bunların çoğu da scriptlemenin temellerini anlatmaktadırlar. Şu an okuduğunuz bu eğitim kılavuzunu tamamladıktan sonra tüm bu diğer eğitici dosyalara bakarken çok daha rahatlayacak, her şeyin nasıl geliştiğini kavrayacaksınız.

Ben de Unity öğrenmeye çalışan bir çaylağım. Umarım bu kılavuz script yazmadaki konseptleri anlaşılır kılar. Bir başka “çaylak” olan benden ders almak; aynı perspektiften olaylara bakabilmemizi sağlayacaktır.

1’den 7’ye kadar olan dersler herhangi bir programlama geçmişi olmayan, tamamen çaylak kimseler içindir. Ciddi anlamda düşük düzeyde, basitçe anlatım yapacağım. Her gün yaptığımız şeyleri örnek vererek ilerleyeceğim. Pes etmeye neden olan kötümser düşüncenin sizlerde oluşmaması için gayret edeceğim.

8. ders ve sonrası biraz daha gelişmiş düzeyde anlatım sunacak ve UnityScript’in konseptlerini anlatacak. Gerçek olan bir şey var ki herkes Unity programını kullanmayı sökebiliyor, ancak bu herkesin ortak korkusu ise scriptleme işlemi. Bu kılavuzu okumadan önce Unity’nin arayüzü, çeşitli komutları hakkında bilgi sahibi olduğunuzu varsayıyorum.

 

NOT: Bu kılavuz boyunca kimi yerlerde bulunan ve Script Referans Dosyası’na yönlendirme yapan linkler teknik bir sorundan dolayı olsa gerek işlememektedir. Bunun için şöyle bir şey yapabilirsiniz: http://unity3d.com/support/documentation/ScriptReference/index.html Ne zaman Script Referans Dosyası’na giden bir link olursa bu linke tıklayın ve ilgili yerdeki link sizi hangi konuya götürüyorsa, buradaki açılan sayfadan sol üstteki Search vasıtasıyla o konuyu aratın. (Çevirmen Eklemesi)

BU EĞİTİM SETİ DERS NOTLARI Süleyman Yasir KULA tarafından Türkçe'ye çevrilmiştir.

İçeriği Paylaş:
İlginizi Çekebilir
Yorum Yapılmamış

Henüz Hiç Yorum Yapılmadı..

Yorum Yaz

Unity Dersleri 1 : Giriş

UNITY

6/06/2018 | Yorum Yok | 0 | Mustafa Küçükakarsu