İçeriği Paylaş:

YDS İngilizce Kelime Ezberleme Teknikleri

Bu yazımızda temel olarak yds kelime ezberleme, yds ingilizce kelime ezberleme, yds kelime ezberleme teknikleri, yds kelime ezber, yds kelime çalışma, ingilizce kelime ezberleme, ingilizce kelime ezberleme teknikleri konularına değineceğiz.

İngilizce Kelime Ezberleme

YDS yani Yabancı Dil Sınavı’nın İngilizce bölümünde en büyük zorluk kelime ezberlemektir. İngilizce kelime ezberleme, sınava hazırlananlar için ilk aşamada zor gelse de başka kurtuluş ne yazık ki yok.

yds kelime ezberleme, yds ingilizce kelime ezberleme, yds kelime ezberleme teknikleri, yds kelime ezber, yds kelime çalışma, ingilizce kelime ezberleme, ingilizce kelime ezberleme teknikleri

Sözcük ezberlemenin en iyi yöntemi bütün eğitim bilimcilerin çok iyi bildiği ve yarı-mekanik bir yöntem olan ve Sistematik Tekrar Tekniği”dir. Bu en iyi yöntemdir diyoruz, çünkü bu yol öğrenilenlerin uzun dönem belleğimize yerleşip kalıcı bilgi olmasını sağlayan bir tekniktir. Uygulaması şöyledir; Çıkmış bir test çözülür. Net sayısı bir kenara yazılır. Daha sonra bilinmeyen kelimeler  özlükten çıkarılır ve bir ajandaya veya sağlam bir deftere “Test 1,2, .” adıyla İngilizceleri sayfaların soluna Türkçeleri sayfanın ortasından aşağıya çizilecek çizginin sağına yazılır. Amaç sözcükleri ezberlerken Türkçelerini elimizle rahatça kapatmaktır. Daha sonra İngilizce kelimeler teker teker, yapıları veya anlamları irdelenerek bellenmeye çalışılır. Örneğin “permanent” sözcüğünü ezberlerken bunun Türkçe’ye girmiş ve “kalıcı” bir saç modeli olan “perma” sözcüğü akla getirilebilir. Bir teste ait kelimelerin ezberi bitince derhal “tekrar takvimi”* yapılmalıdır. Bunun için ajandanızın son sayfası uygundur.

Yds İngilizce Kelime Ezberleme

Ezberlenen kelimeler, 1 gün, 1 hafta ve 1 ay sonra olmak üzere üç kez tekrar açılıp ezberlenmelidir. İlk ezberleme sonucunda bilgiler yalnızca ön belleğe atılır. Bu yüzden 24 saat sonra ajandanızı açtığınızda kelimelerin yarıya yakınını unutmuş olduğunuzu görürsünüz. İlk ezber kişiye ve kelime sayısına göre 2-3 saat sürmüş olsa bile 1. tekrar 15-20 dakikada biter. 2. ve 3. tekrarlar da çok kısa zaman alır. Son tekrardan sonra (1 ay sonra), aynı test bir kez daha çözüldüğünde netinizin 15 e yakın arttığını görebilirsiniz. Çünkü kelimeler 3 tekrardan sonra artık uzun dönem belleğe depolanmıştır, bu nedenle kolay kolay unutulmaz ve soru çözerken etkin bir şekilde işinize yararlar. Yeni sorular çözdükçe de pekişirler.

yds kelime ezberleme, yds ingilizce kelime ezberleme, yds kelime ezberleme teknikleri, yds kelime ezber, yds kelime çalışma, ingilizce kelime ezberleme, ingilizce kelime ezberleme teknikleri

Sınava hazırlık döneminde her çözdüğünüz testten özellikle yanlış yaptığınız sorulardaki kelimeleri çıkarıp sistematik tekrar tekniği ile ezberlemeye başlamanız, yapacağınız bir sonraki testlerde o kelimelerle tekrar karşılaşacağınızdan hem 1. veya 2. tekrarını pekiştirir, hem de doğru sayınız arttırır. Netinizin bu şekilde birer ikişer attığını görmek eğitimbilimlerinde çok önemli bir faktör olarak görülen iç motivasyonunuzun artmasına yol açacaktır. Bu durum 3-4 ay süren hazırlık döneminde yapacağınız çalışmalarda size sıkıntı yerine keyif verecektir. Unutmayın sözcük bilginizin iyi olması sınavda süre sıkıntısı çekmeyeceğiniz anlamına gelir. Sözcük bilginizin az olması durumunda ise içinde 1-2 tane bilmediğiniz kelime olan bir cümleyi veya 5-6 tane kelimesini bilmediğiniz bir paragrafı normalde 1-2 okumayla anlayabilecekken, kelime eksikliği yüzünden 3-4 hatta 5 kez okumak zorunda kalırsınız. Bu mecburiyet size bu sınava çok değerli şey olan zaman kaybetmenize yol açar. Süre sıkıntısı yaşamanıza yol açar. Sınavda sürenin yetmemesi sıkıntısı da pek çok adayın başarısına ket vuran en önemli engeldir. Kelime bilgisi iyi olanlar 2.5 saatte 80 soruyu 5-10 dakika önce tamamlarken, iyi olmayanlar 5-10, hatta daha fazla soruya daha dokunamadan bu süre biter. Dolayısı sınava 80 soru üzerinde değil de 65-70 soru üzerinde girerler. Aslında sınav eskisi gibi 3 saat olsa bu adaylar da rahatlıkla istedikleri puanları alabilirlerdi. Yani İngilizce bilgileri sınavı geçenlerden eksik değildir ama ÖSYM onlardan simültane tercümanlar gibi olmasa da hızlı olmalarını ister. Unutmayalım 50 veya 65 puanı 1-2 netle kaçıranların %90’nı, bu zaman engeli yüzünden sınava tekrar tekrar girmek zorunda kalmaktadır. Sözcük dağarcığı geliştirme çalışmaları soru çözme teknikleri geliştirme çalışmaları ile birlikte yapıldığında sınavda çekilen süre sıkıntısı bir o kadar daha azalmaktadır. Kurs boyunca veya özel çalışmalarınızda test çözerken her soru gurubunda çözüme nasıl başlayacağınız, nasıl sürdüreceğiniz ve nasıl bitireceğinize dair standart yöntemleri de uygulayıp pekiştirmeniz yararınıza olacaktır. Çünkü soru çözme teknikleri size her soruda A şıkkında başlayıp tüm seçenekleri okumak ve irdelemek yerine çözüme yapısal olarak doğru olma ihtimali diğer şıklara göre daha yüksek olan şıktan başlamanıza yardım ederek zaman ve beyin enerjisi tasarrufu yapmanıza imkân sağlayacaktır.

yds kelime ezberleme, yds ingilizce kelime ezberleme, yds kelime ezberleme teknikleri, yds kelime ezber, yds kelime çalışma, ingilizce kelime ezberleme, ingilizce kelime ezberleme teknikleri

yds kelime ezberleme, yds ingilizce kelime ezberleme, yds kelime ezberleme teknikleri, yds kelime ezber, yds kelime çalışma, ingilizce kelime ezberleme, ingilizce kelime ezberleme teknikleri konularını bitirmiş olduk. Umarım faydalı olmuştur.

İçeriği Paylaş:
İlginizi Çekebilir
Yorum Yapılmamış

Henüz Hiç Yorum Yapılmadı..

Yorum Yaz

YDS İngilizce Kelime Ezberleme Teknikleri

GENEL

10/04/2017 | Yorum Yok | 103 | Mustafa Küçükakarsu