teknik-analiz-nedir-ne-ise-yarar


Teknik Analiz Nedir? Ne İşe Yarar?

Eğer yatırım (borsa, döviz, altın, gümüş, bitcoin vb.) işleriyle ilgileniyorsanız; teknik analiz terimini duymuş olmalısınız. Ama eğer yeni yeni yatırım yapmaya ve para kazanmaya başlayacaksanız ise; teknik analiz terimi size ürkütücü gelebilir. Merak etmeyin, teknik analiz adına bir çok şeyi sağdaki mavi yazıdan öğrenebilirsiniz: Teknik Analiz
Peki nedir bu teknik analiz ?

Teknik Analiz Nedir?

Teknik analiz, matematiksel yöntemler kullanılarak, bir yatırımın geçmiş fiyatları incelenip fiyat değişimini tahmin etmeye çalışan bir finans alanıdır. Yani önceki fiyatlara bakarak gelecekteki fiyat hareketini tahmin etmektir.
Fark ettiyseniz; tahmin etmekten bahsediyorum. Hiç kimse kesin konuşamaz. Bize en çok sorulan sorulardan bir tanesi de teknik analiz işe yarıyor mu? Teknik analiz, eğer kullanmayı bilirseniz, konulara hakimseniz ve oldukça fazla uygulama yapmışsanız; evet işe yarıyor. Teknik analiz, günümüzde bulunan bir şey değildir. Teknik analizin temelini oluşturan Dow Teorisi, 1903 yıllarına dayanmaktadır. Sizce 1903 yılında temeli atılan ve o yıllardan günümüze kadar finansın kalbi olan Wall Street’te aktif şekilde kullanılan teknik analiz, uydurma olabilir mi ? İşe yaramıyor olabilir mi? Bence olamaz. Ki ben işe yaradığını kendim görebiliyorum 🙂

Teknik Analiz Ne İşe Yarar?

Teknik analiz nedir sorusuna verdiğimiz cevapta, teknik analizin geçmiş fiyatlara bakarak fiyat tahmininde bulunduğunu söylemiştik. Teknik analiz ile gelecek piyasa hareketlerini önceden öngörebilir ve buna göre al-sat-tut stratejinizi belirleyebilirsiniz.
Aklınıza şu soru gelebilir. Ben grafiği inceliyorum, bir plan yapıyorum ama siyasi-ekonomik haber geliyor her şey değişiyor diyebilirsiniz. Bu konuda kısmen haklısınız. Eğer planlı bir gelişme olacaksa, fiyatlar bunu önceden size gösterir. Mesela Merkez Bankası’nın faizi indirip indirmeyeceğini borsanın ve doların hareketinden anlayabilirsiniz. Buna göre bir plan-strateji geliştirebilirsiniz. Ama oldu ki Merkez Bankası beklenenin üzerinde bir işlem yaparsa ancak o zaman planınız değişebilir. Yani kısacası, oluşan haberler ve gelişmeler önceden fiyatlanır ama beklenenin dışında olursa beklediğinizden daha sert hareketler görebilirsiniz.

teknik-analiz-nedir-ne-ise-yarar
Teknik analiz nedir, Teknik analiz işe yarıyor mu?

Geçmiş fiyatları sayısal değerlerden çok grafikler halinde inceliyoruz. En sık kullanılan grafik türü, mum grafiklerdir. Bu mum grafiklerinin ise zaman periyodu vardır. Eğer siz gün içi ya da haftalık al-sat yapıyorsanız; zaman periyodunu 1 saat-4 saat seçebilirsiniz. Ama aylık ya da daha uzun işlem yapıyorsanız; 1 günlük seçebilirsiniz. Ama ben alayım unutayım derseniz; 1 günlük-1 haftalık zaman seçiminde bulunabilirsiniz. Burada önemli olan sizin işlem sıklığınızdır. Teknik analiz her kısımda çalışacaktır.

Bu yazımızda teknik analiz nedir, teknik analiz işe yarıyor mu yarıyoesa teknik analiz nasıl çalışıyor bunlara kısaca değindik.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir